Haber

Belçika, ‘aşırılık yanlısı’ olduğu iddiasıyla Faslı bir imamı sınır dışı etti

Fransa’nın sınır dışı kararının ardından Belçika’ya kaçan Faslı imam Hasan Iquioussen’in Brüksel yönetimi tarafından sınır dışı edildiği belirtildi.

Belçika İltica ve Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Nicole de Moor, Iquioussen’in Fas’a sınır dışı edilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı.

De Moor, aşırılık yanlılarının ülke topraklarında dolaşmasına izin vermelerinin mümkün olmadığını kaydetti.

Burada bulunmaya hakkı olmayan herkesin sınır dışı edilmesi gerekiyor” dedi. De Moor tabirini kullanan de Moor, bu konuda Fransa ile iyi bir iş birliği içinde olduklarını söyledi.

Iquioussen ise sosyal medyadaki görüntülerinde Kazablanka Havalimanı’nda aile üyeleri tarafından karşılandığını ve Faslı yetkililerin kendisini iyi karşıladığını ifade etti.

Faslı yetkililerden Iquioussen’in sınır dışı edilmesi ve kendisine yöneltilen suçlamalarla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Fransa İçişleri Bakanı Gérald Darmanin, 28 Temmuz 2022’de Twitter hesabından, “Faslı imam, Fransa’nın değerleriyle, laiklik ilkesiyle ve kadın-erkek eşitliği ilkesiyle çelişen telaffuzlar yaptı ve Fransa’dan ihraç edileceğini söyledi. .”

5 Ağustos’ta Paris’teki idare mahkemesi, Darmanin’in Iquioussen’in sınır dışı edilmesi talebini askıya almaya karar verdi.

30 Ağustos 2022’de Fransa’da Danıştay konumundaki Danıştay, idare mahkemesinin bu kararını bozarak Faslı imamın sınır dışı edilmesine yeşil ışık yaktı.

Iquioussen’in Fransa’dan sınır dışı kararının ardından Belçika’ya kaçtığı ve eylül ayı sonunda burada tutuklandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu