Haber

ABD elçisi: Türkiye ile bağlar hiç bu kadar güçlü olmamıştı

Reuters’ın sorularını yanıtlayan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, ‘Türkiye ile ABD arasındaki stratejik ortaklığın her zamankinden daha güçlü olduğunu’ dile getirdi. Önümüzdeki aylarda görevinden ayrılmaya hazırlanan Flake, Ankara’daki verdiği röportajda, “ABD ile Türkiye arasındaki stratejik ortaklık hiç bu kadar güçlü olmamıştı” dedi. Flake, “NATO’nun genişlemesi ve F-16 satışı anlaşmasının ardından Türkiye, Batı’ya yöneldi ve oraya sıkı sıkıya demir attı” ifadelerini kullandı.

MAYIS AYINDAKİ GÖRÜŞME NEDEN İPTAL EDİLDİ?

ABD’li diplomat, “Mayıs ayında planlanan Biden-Erdoğan ziyareti Gazze durumu ile ilgili zorlu siyasi dönemde, program uyuşmazlığı nedeniyle iptal edildi” sözleriyle devam etti. Mayıs ayında Biden ile Erdoğan’ın Beyaz Saray’da bir araya gelmesi bekleniyordu.

Jeff Flake, ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki ay Washington’da gerçekleşecek NATO Zirvesi’nde görüşeceğini söyledi.

‘KAYGILAR GİDERİLİRSE F-35 PROGRAMINA DÖNÜŞ MÜMKÜN OLABİLİR’

Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışı konusunda atılan adımın önemine vurgu yapan Büyükelçi Flake, Amerikan yönetiminin S-400 konusundaki kaygıları giderilirse F-35 programına dönüşün mümkün olabileceği yönündeki görüşünü yineledi. Flake, F-35 programı konusunda ortak üretime dönmenin zor olabileceğini, bu konuda kararı ortaklara bırakmak gerektiğini dile getirdi.

Ayrıntılar geliyor…

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu