Ekonomi

ABD’li ilaç şirketinden insülin ilaç fiyatlarını yüzde 70 oranında düşürme kararı

ABD merkezli ilaç şirketi Eli Lilly, en çok reçete edilen insülin ilaçlarının liste fiyatlarını yüzde 70 oranında düşüreceğini açıkladı.

Şirketten yapılan açıklamada, söz konusu indirimin en çok satan iki insülin ilacı Humalog ve Humulin için bu yılın dördüncü çeyreğinin prestijiyle uygulanacağı bildirildi.

Açıklamada, markasız insülin enjeksiyonu Lispro’nun fiyatının da şişe başına 25 dolara düşürüleceği ve İnsülin Değer Programı’nın katılımcı eczanelerde 35 dolar üst fiyatla genişletileceği kaydedildi.

Eli Lilly İcra Kurulu Başkanı (CEO) David Ricks, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, mevcut sağlık sisteminin diyabetli birçok kişi için insüline erişim sağladığını ancak herkes için uygun fiyatlı insülin ilacı sağlamadığını ve bunun değişmesi gerektiğini belirtti.

Ricks, “Bugün duyurduğumuz agresif fiyat indirimleri diyabetli Amerikalılar için gerçek bir fark yaratmalı” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Eski insülin ilaçlarının fiyatlarını değiştirmek için çalıştıklarını ancak 10 Amerikalıdan 7’sinin Eli Lilly’nin insülin ilacını kullanmadığını belirten Ricks, politika yapıcıları insülini daha uygun fiyatlı hale getirmeye davet etti.

Amerikan Diyabet Derneği’nin verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 37,3 milyon diyabetli bireyin yaklaşık 8,4 milyonu insülin ilacı kullanıyor.

Eli Lilly, Fransa merkezli ilaç şirketi Sanofi ve Danimarka merkezli Novo Nordisk ile ABD insülin pazarının yüzde 90’ını oluşturuyor.

Eli Lilly’nin yüzde 70 indirimle sahip olacağı Humalog’un 5’li enjeksiyon kaleminin liste fiyatı 530 dolar seviyesinde.

haber-pamukkale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu