Haber

Antalya Büyükşehir Belediyesi deniz filosunu güçlendirdi

Antalya Büyükşehir Belediyesi, deniz araçlarının denetimi ve çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla gece görüşlü kontrol botu satın alarak deniz filosunu güçlendirdi.

Akdeniz’in temiz tutulmasına büyük önem veren ve bu konuda çalışmalarını sürdüren Antalya Büyükşehir Belediyesi, 320 kilometrekarelik kontrol alanındaki açığı kapatmak amacıyla yeni kontrol botu satın aldı. Toros 07 adı verilen kontrol botu, Akdeniz’de kirliliğe neden olan deniz taşıtlarını tespit ederek acil durumlarda müdahale etmeyi amaçlıyor.

GECE GÖRÜŞLÜ

Antalya Körfezi’nde seyreden tüm deniz gemilerinin denetimi amacıyla filoya eklenen ve ağır deniz koşullarında görev yapabilme kapasitesine sahip olan kontrol botu Toros 07, petrolden elde edilen Yüksek Yoğunluklu Polietilen – yüksek yoğunluklu polietilen malzemeden üretildi. Azami hızı 28 knot olan yüksek sürat teknesi, gece görüş ve radar sistemlerine sahip olup, her zaman takip edilebilmektedir. 13,8 metre uzunluğunda ve 3,95 metre genişliğindeki Toros 07 isimli kontrol botu, 2 adet 420 Hp makine gücüne, toplam 840 Hp güce ve tüm kontrol alanına hakim olacak yakıt kapasitesine sahiptir.

EGDS İLE ONLINE BAĞLANTI

Toros 07 Çevre Kontrol Botu, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Elektronik Gemi Gözetleme Sistemine (EGDS) online bağlanarak görüntülerin anında aktarılmasına olanak sağlıyor. Böylece “Çevre Kanunu”nun verdiği yetkiyle deniz taşıtlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalar yapılacak. Kontrol botunun maliyeti 10 milyon 70 bin TL oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

eregliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu