Haber

BM, darı üretimini gıda krizine çözüm olarak görüyor

Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), dünya genelinde yaşanan kuraklık ve gıda krizine çare arayışları çerçevesinde dünya darı tarımına ağırlık verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

FAO yetkililerinden Fen Beed, yüzyıllardır dünyanın birçok yerinde darının yetiştirildiğini belirterek, “Birçok ülke artık tarımsal köklerine dönmeli ve ithal ettiklerine alternatif olarak ne üretebileceklerini yeniden düşünmelidir. .” terimini kullandı.

FAO kaynaklarına göre, şu anda dünya tahıl ticaretindeki payı yüzde 3’ün altında olan darı çeşitlerinin ekim oranı, kuruluşun kurak bölgelere verdiği destek ve yatırımlarla birçok ülkede hızla artıyor.

Dünya Beslenme Programı Sözcüsü Tatenda Macheka yaptığı açıklamada, darı tarımının Zimbabve gibi beslenme sorunları olan ülkelerde “gıda güvensizliğini azaltmaya yardımcı olduğunu” söyledi.

Kurak ve elverişsiz topraklarda bile rahatlıkla yetiştirilebilen ve birçok türü bulunan darı, salgın hastalıklar, kuraklık ve savaşların da etkisiyle birçok ülke için tedariki sorun haline gelen tahıllara sağlıklı bir alternatif oluşturuyor.

BM Gıda ve Tarım Örgütü, dünya gıda arzındaki endişeler nedeniyle 2023 yılını “darı yılı” ilan etti.

Zimbabwe hükümetinin kırsal çiftçilere alternatif tahıl tarımı konularında teknik bilgi ve uzmanlık sağladığı belirtiliyor.

mazidagi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu