Ekonomi

Çankırı Devrez Kızlar Yolu Barajında ​​İnceleme Yapıldı

AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı ve Çankırı Milletvekili Emin Akbaşoğlu, Çankırı Devrez Kızlar Yolu Barajı’nda incelemelerde bulundu.

Akbaşoğlu, incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, Devrez Kızlaryolu Barajı’ndaki çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti.

Barajın tamamlanmasıyla Çankırı, Kastamonu ve Çorum illerinde yaklaşık 150 bin tarım arazisinin sulanacağını belirten Akbaşoğlu, bölge ve ülke ekonomisine milyonlarca lira ek gelir ve katkı sağlanacağını vurguladı.

Çankırı’nın içme suyunu karşılayan Güldürcek Barajı’ndan yaklaşık 3 kat daha fazla su tutacak olan Kızlaryolu Barajı’nın, Çankırı’nın içme suyu ihtiyacını da karşılayacağını belirten Akbaşoğlu, şöyle konuştu:

“Bölge halkına ek gelir sağlanacak. Devrez Kızlaryolu Barajı temelden 91,5 metre yükseklikte ve yaklaşık 130 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip. İşletmeye alındığında tarlalardaki verim artacak. Bölgede yapılacak sulu tarımla bölgede ürün çeşitliliği sağlanacak, Devrez Kızlaryolu Barajı sağlanacak.” “Baraj Sulama Projesi İnşaatının fiziki tamamlanma oranı yüzde 95 seviyesinde olup, en kısa sürede tamamlanması hedeflenmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu