Haber

Çin’in iddiası Apple’ın 2 günde 200 milyar dolar kaybetmesine neden oldu

“Çin’in kamu kurumlarında iPhone kullanımını yasakladığı” tezi ABD’li teknoloji devi Apple’a 2 günde 200 milyar dolarlık darbe vurdu.

İddiaların ardından Apple’ın hisse değeri son iki günde yüzde 6’dan fazla düştü. Bu 200 milyar dolara eşdeğer.

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, önceki gün Çin’de devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara, Apple’ın iPhone model akıllı telefonlarını ve diğer yabancı markaların modellerini iş için kullanmamaları ve iş yapmamaları yönünde talimat verildiğini iddia etti. Gazete, “konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara” dayandırdığı haberinde, kamu çalışanlarının son haftalarda iş yeri toplantılarında ve bir dizi açıklamalarda amirlerinden bu konuda talimat aldıklarına vurgu yaptı.

Emrin ne kadar yaygın olduğunun bilinmediğine dikkat çekilen haberde, bazı resmi düzenleyici kurumların çalışanlarına da benzer uyarıların yapıldığı belirtildi. Tedbirin, Pekin yönetiminin son dönemde teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırmaya yönelik çalışmalarının bir modülü olduğu değerlendiriliyor.

ABD’DEKİ YASAKLARIN İNTİKAMI MI?

Çin’in adımlarının ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve sosyal medya platformu TikTok’a yönelik yasaklamalarının ardından gelmesi dikkat çekiyor.

ABD ile Çin arasındaki gerilime rağmen Çin’de akıllı telefon satışlarında en büyük pay yüzde 22 ile Apple’a ait. Akıllı telefonlarının önemli bir kısmını taşeronlar aracılığıyla Çin’de üreten şirket, gelirinin de yüzde 19’unu Çin pazarından sağlıyor.

Bank of America, Çin’in Apple’ın yıllık iPhone satışının 50 milyon kadarını oluşturduğunu ve böyle bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyona mal olabileceğini tahmin ediyor.

Bahse ilişkin Çin hükümetinden resmi bir açıklama gelmezken Apple da konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı. (HABER MERKEZİ)

haberkarasu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu