Teknoloji

Elon Musk’a Tesla Nedeniyle Bir Dava Daha: 7,5 Milyar Dolarlık Hisseyi Tepedeyken Satmakla Suçlanıyor

Milyarder iş insanı Elon Musk, Tesla’daki CEO’luk görevi nedeniyle yine davalık oldu. Michael Perry isimli bir Tesla yatırımcısının açtığı bu davaya göre milyarder iş insanı, 2022 yılında Tesla’nın değer kaybı yaşayacağını bilerek, 7 milyar doları aşan hisse satışı gerçekleştirmişti.

Michael Perry’nin iddiasına göre Elon Musk, 2022’nin son çeyreğinde Tesla’nın hedefe ulaşamayacağını biliyordu. Bunun doğal bir sonucu olarak da hisse senetlerinde düşüş yaşanacaktı. İşte Elon Musk, bunu önceden bildiği için Kasım – Aralık 2022’de 7 milyar 530 milyon 113 bin 926 dolar değerinde hisseyi elden çıkardı. 

Davaya göre Elon Musk, bu hamle ile yüzde 55 kâr etti

Michael Perry, Elon Musk’ın Tesla hisselerini erkenden elden çıkararak yüzde 55 oranında haksız kâr elde ettiğini söylüyor. Bu iddianın gerçek olup olmadığını görmek için Tesla hisselerini inceledik. Buna göre; hisselerin Ekim 2022’de 200 doların üzerinde olduğunu, Ocak 2023’te ise 113 dolar seviyelerine kadar gerilediğini gördük. Yani iddianın gerçek olma olasılığı yüksek.

Elon Musk ve avukatları, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadılar. Ancak Elon Musk’ın Tesla ile bir dizi anlaşmazlık yaşamakta olduğu aşikâr. Bakalım bu olay, milyarder iş insanını nasıl etkileyecek…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu