Haber

Fatih Kütüphaneleri’ne rekor üyelik

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılışını yaptığı Fatih Kütüphaneleri’nin üye sayısı 250 bin gibi rekor bir sayıya ulaştı. Raflarında 143 bin kitap bulunan ve toplam 1.800 kitap kapasiteli Fatih Kütüphaneleri’nde okuma ve çalışma alanlarının yanı sıra öğrencilerin dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri seminer odası, bilgisayar ve kafeterya da bulunuyor. Her yaştan gencin güvenle ve huzur içinde çalıştığı, günün belirli saatlerinde ücretsiz çay, kahve, çorba ve haftalık sürpriz ikramlar sunulmaktadır. Kafeteryada uzun saatler geçirmenin önüne geçmek ve tüm ziyaretçilerin faydalanmasını sağlamak amacıyla giriş geçişleri 25 dakikayı geçmeyecek şekilde programlandı. WiFi, metin basımı ve fotokopi hizmetleri ziyaretçilere ücretsiz olarak sunulmaktadır. Öğrenciler ve kitap severler dilerlerse Fatih kütüphanelerinden de kitap ödünç alabiliyorlar.

“İSTANBUL’UN KALBİ FATİH, KÜTÜPHANELER DİYARI”

Fatih Belediye Başkanı M.Ergün Turan, gençlerin rahat ve sessiz bir ortamda ders çalışabilmesi amacıyla ilçeye 4 yılda 12 kütüphane kazandırdıklarını belirterek, “Atalarımızın kurduğu muhteşem kütüphaneler sayesinde ilçemizi dönüştürdük. Orta Asya’dan Balkanlara kadar uzanan bu büyük coğrafya, bereketli bir kültür ve sanat havzasına dönüşüyor.” Bunu dönüştürmeyi başardık. İstanbul’un kalbi Fatih, kütüphaneler diyarıdır. Bugünkü yürüyüşümüzün bilim, irfan ve medeniyet davasının devamı niteliğinde olduğuna inanıyorum. Gençler en değerli hedef kitlemizdir. Çünkü hayal kurmak en çok gençlere ve genç ruhlara yakışır. Bu ülke için özgürce hayal eden, kaygılanan, düşünen, yazan, üreten gençlerimiz için yapabileceğimiz çok az şey var. “Bütün kütüphanelerimizi böyle bir neslin hayali ve inancıyla inşa ettik” dedi.

KÜTÜPHANE MÜDÜRLERİ SINAVLARDA DAHA BAŞARILI

Halk kütüphaneciliğini farklı bir konsepte kavuşturduklarını belirten Lider Turan, şöyle konuştu: “Kütüphanelerimiz ferah mimari tasarımlara sahiptir. Gençler, ihtiyaçlarını gülümseyerek karşılayan bu sistemi çok sevdiler. Çalışıyorlar, sınavlara hazırlanıyorlar, kitaplarla vakit geçirmenin keyfini çıkarıyorlar. Saat kaç olursa olsun her fırsatta kütüphaneye uğrar, çay, kahve içer, gençlerle sohbet ederim. Onlarla geçirdiğim zamanlar geleceğe dair umutlarımızı tazeliyor. “Birçok gencimizin sınavlarda üstün başarı gösterdiğini görüyorum ve bundan memnuniyet duyuyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu