Ekonomi

Fed Başkanı Mester politika iletişiminde belirsizliğin benimsenmesini önerdi

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, ekonomik belirsizlik ve değişen küresel koşulların ortasında, merkez bankacılarının ekonominin yönünü tahmin etmede sınırlarını tanımaları gerektiğini vurguladı. Haziran ayında zorunlu emekliliğine yaklaşan Mester, bu hafta Florida Amelia Island’da düzenlenen Atlanta Fed konferansında verdiği bir röportaj sırasında görüşlerini paylaştı.

Federal Rezerv’de yaklaşık kırk yıldır çalışan Mester, kurumun giderek daha şeffaf hale gelen iletişim stratejisinin gelişimine tanıklık etti. Ancak bu şeffaflığın tek bir ekonomik tahmine ya da “modal” görünüme aşırı bağlılık riskini de beraberinde getirdiği konusunda uyarıyor. Bunun yerine, birden fazla potansiyel senaryoyu kabul eden ve kamuoyunun politikanın beklenmedik ekonomik değişimlere nasıl uyum sağlayabileceğini anlamasına olanak tanıyan bir iletişim yaklaşımını savunuyor.

Amelia Island’daki konferans aynı zamanda salgın sonrası ekonominin uzun vadeli sonuçlarının tartışıldığı bir ortam olarak da hizmet etti. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve diğer politika yapıcılar, işgücü piyasalarındaki değişiklikler, tedarik zinciri çeşitlendirmesi ve ekonomik manzarayı değiştirebilecek diğer faktörler hakkında aktif tartışmalara katıldılar.

Mester’in açıklamaları, merkez bankacılarının virüsün gidişatı hakkında uzmanlıkları dışında varsayımlarda bulunmak zorunda kaldıkları pandemi sırasında Fed’in karşılaştığı zorluklara da değindi. Enflasyonun başlangıçta “geçici” olarak nitelendirilmesi üzerinde durdu ve daha erken faiz artışlarının riskleri azaltmış olabileceğini öne sürdü.

Fed, politika belirleme, uygulama araçları ve iletişim stratejisini gözden geçirmeye hazırlanırken, Mester’in veda tavsiyesi, Fed’in kamuya açık anlatısına daha fazla belirsizlik katmak oldu. Mester, en olası ekonomik anlatıların ve Fed’in olası tepkilerinin ana hatlarını çizerek, merkez bankasının güvenilirliğini artırabileceğine ve kesin ancak potansiyel olarak yanlış tahminlerin tuzaklarından kaçınabileceğine inanıyor.

Mester, Fed’in guvernörleri ve rezerv bankası başkanları arasında fikir birliği sağlamanın zorluğunu kabul etmekle birlikte, belirsizliklerin iletilmesinde daha samimi bir yaklaşımın sadece merkez bankasının itibarına fayda sağlayabileceği konusundaki kararlılığını sürdürdü.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

amasraajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu