Ekonomi

Halkbank, ABD’de devam eden ceza davasına ilişkin açıklama yaptı

ABD’de devam eden ceza davasına ilişkin Halkbank’tan yapılan açıklamada, “Bundan sonraki aşamada Halkbank davası Yargıtay’ın görüşleri doğrultusunda Yargıtay 2. Mahkemesi tarafından yeniden değerlendirilerek yeniden karara bağlanacak. Aleyhimize yeniden hüküm verirse Yargıtay’a iade edilir. Başvuru hakkımız saklıdır.” kelimeler kullanıldı.

Halkbank, ABD’de banka hakkında açılan ceza davasına ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (KAP) açıklama yaptı.

2. Yargıtay’a iade edildi

Açıklamada, ABD Yüksek Mahkemesi’nin Halkbank davasına ilişkin başvuruyu incelediği ve dün oy çokluğu ile karar verdiği belirtildi.

“Başvurumuzda Halkbank’ın bir devlet bankası olması nedeniyle ABD mahkemelerinde 1. Yabancı Devlet Bağışıklığı Yasası (FSIA) ve 2. Örf ve adet hukuku kapsamında yargılanamayacağımız ileri sürülmüştür. ABD mahkemelerinin bugüne kadar verdiği kararlardan ilkini reddetmesine rağmen, 2. Yargıtay’ın kararını iptal ederek belgeyi örf ve adet hukuku açısından incelenmek ve yeniden yargılama yapılmak üzere 2. Yargıtay’a iade etti.

Bundan sonraki aşamada Halkbank belgesi, Yargıtay’ın görüşleri doğrultusunda Yargıtay 2. Mahkemesi tarafından yeniden değerlendirilerek karara bağlanacak. Alt mahkeme yine aleyhimize karar verirse Yargıtay’a başvurma hakkımız var.”

Açıklamada, belgenin iadesi ile temyiz süreci devam edeceğinden, panel duruşmasına ilişkin yargılamayı durdurma kararının devam edeceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu