Haber

İzlanda’da ‘acil durum’: Yanardağ bölgesinde 20 bin deprem tespit edildi

İzlanda’da art arda yaşanan depremlerin ardından yanardağ patlaması endişesi nedeniyle ‘olağanüstü hal’ ilan edildi. Fagradalsfjall Yanardağı’nın bulunduğu bölgenin yakınındaki Mavi Lagün, artan sismik aktivite nedeniyle kapatılırken, ülkenin güneybatı bölgesinde ekim ayı sonundan bu yana 20 binin üzerinde sarsıntı tespit edildi.

BBC’nin haberine göre, yanardağ çevresinde tespit edilen bu deprem ve sarsıntıların ardından yetkililer, tedbir amacıyla güneybatıdaki Grindavík kasabasında yaşayan binlerce kişinin tahliye edilmesi emrini verdi. İzlanda Meteoroloji Ofisi (IMO) da büyük miktarda magmanın yeraltına yayıldığını ve yüzeye çıkabileceğini bildirdi.

‘SİSMİK AKTİVİTELERDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLDU’

IMO, 10 Kasım Cuma günü yaptığı açıklamada, nüfusu yaklaşık 4 bin olan Grindavík kasabasında yaşayan halkın bölgeyi terk etmesi gerektiğini ancak bunun ‘acil tahliye’ olmadığını belirtti. Kamuoyuna “sakin kalmaları” gerektiğini söyleyen IMO, gün boyu yaşanan sarsıntılara dikkat çekerek “sismik aktivitede önemli değişiklikler yaşandığını” kaydetti.

IMO açıklamasında, “Acil ve yaklaşan bir tehlike yok; tahliye kararı, Grindavik’te yaşayanların güvenliğini sağlamaya yönelik önleyici bir tedbirdir.” ifadesine yer verildi.

Sismik aktivitenin yaşandığı bölge, 2021, 2022 ve 2023 yıllarında yaşanan volkanik patlamalara kadar 8 yüzyıl boyunca hareketsiz kaldı. (DIŞ HABER)

elmalihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu