Ekonomi

Kayseri’nin ihracatı yıllık yüzde 8,2 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kayseri ihracatı bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 5,25 artarak 280 milyon 601 bin dolar olarak gerçekleşti.

TÜİK’in Ocak ayı ihracat bilgilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Ocak ayında ihracatımız bir önceki yılın ocak ayına göre yüzde 5,25 artarak 280 milyon 601 olarak gerçekleşti. İhracatımız bir önceki aya göre yüzde 17 arttı” dedi. Yıllık ihracatımız yüzde 8,02 artarak 3 milyar 932 milyon 572 bin dolara ulaştı” dedi. 2023 Ocak ayında en çok ihracat yapılan departmanları ve ülkeleri açıklayan Büyüksimitci, “Mobilya ihracatımız arasında ilk sıradaki yerini koruyor. öğeler. Ardından elektrikli ev aletleri ve kablolar gelir. İhracat noktalarımızın başında Almanya geliyor. Ardından ABD ve İtalya geliyor. İhracat pazarlarımızın Avrupa ülkeleri ve ilk üç içinde ABD olması Kayseri sanayisinin ne kadar kaliteli ürün ürettiğinin bir göstergesidir.”

Kayıpları telafi etmek için yeni pazarların değerine dikkat çeken Lider Büyüksimitci, “İhracatımızı geçen yıla göre yüzde 8 artırmayı başardık ancak geçen aya göre özellikle ihracatta hafif bir düşüş var. En büyük ihracat pazarlarımızdan biri olan Euro Bölgesi’ndeki durgunluğa doğru, hedef pazarlarımızdaki talep artışıyla birlikte ürün ve pazar çeşitliliğimizi artırarak ihracatımızdaki kayıpları telafi etmeye çalışacağız. Her şeye rağmen üretime, istihdama ve ihracata devam eden üyelerimizi ve tüm çalışanlarımızı yürekten kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.” – KAYSERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu