Ekonomi

Kazanç çağrısı: Artisan Partners, sektördeki değişimlerin ortasında 4. çeyrekte büyüme bildirdi

Küresel bir yatırım yönetimi firması olan Artisan Partners, 2023 Faydalar Konferansı Davetiyesinde güçlü bir dördüncü çeyrek geçirdiklerini ve yönetim altındaki varlıklarda (AUM) önceki çeyreğe kıyasla %10 artış kaydettiklerini duyurdu. Firma, her ne kadar düşük fiyatlı pasif endeks ürünlerine yönelik bir endüstri trendiyle karşı karşıya olsa da, hisse senetleri, sabit gelir ve alternatiflerdeki başarısını ön plana çıkararak yatırım modeline ve ideolojisine olan inancını ortaya koymuştur. Şirket ayrıca üç ayda bir hisse başına 0,68 ABD Doları temettü ve hisse başına 0,34 ABD Doları tutarında özel yıllık temettü açıklayarak hissedar getirilerine olan bağlılığının altını çizdi.

Temel Çıkarımlar

 • Artisan Partners’ın AUM’u önceki çeyreğe göre %10 arttı ve 27 milyar dolarlık yatırım getirisi yıllık artışa katkıda bulundu.
 • Şirket, 4,1 milyar dolarlık net müşteri nakit çıkışı yaşadı.
 • Performans ücretlerinin düşük ortalama AUM’un etkisini hafifletmesi nedeniyle çeyrek gelirleri marjinal bir artış gösterdi.
 • Toplam performans fiyatları 6,1 milyon dolar olarak gerçekleşirken, faaliyet kalemi altında kaydedilmesi nedeniyle net gelir 2 milyon dolardan etkilendi.
 • Bir önceki yıla göre gelirler %2 azalırken, düzeltilmiş faaliyet giderleri %9 arttı.
 • Artisan Partners, hisse başına üç ayda bir 0,68 ABD doları temettü ve hisse başına 0,34 ABD doları yıllık özel temettü dağıtacağını açıkladı.
 • Şirket, gelecekteki büyümesini sürdürmek için dağıtım grubuna ve alternatif yatırım stratejilerine yatırım yapıyor.

Şirket Görünümü

 • Artisan Partners, hissedar ödemelerini işe yeniden yatırımla dengelemeye devam etmeyi planlıyor.
 • Şirket, ödeme oranlarında önemli bir değişiklik öngörmüyor.
 • Liyakat artışları, daha fazla tam zamanlı çalışan ve teslimat rollerine yapılan yatırımlar nedeniyle sabit giderlerin 2024’te orta tek haneli rakamlarda artması bekleniyor.
 • Seyahat masraflarının bir miktar artması bekleniyor.

Ayı Noktaları

 • Net müşteri nakit çıkışı ise 4,1 milyar doları buldu.
 • Tüm yıl boyunca, düşük ortalama AUM nedeniyle gelirler %2 azaldı.
 • Düzeltilmiş faaliyet giderleri, önceki yılın çeyreğine göre %1 ve %9 artış gösterdi.

Yükselişte Öne Çıkanlar

 • Çeşitli stratejiler, güçlü yatırım performansı sayesinde alfa oluşturdu.
 • Firmanın güçlü bir bilançosu var ve sermayeyi hissedarlara iade etme konusunda kararlı.
 • Artisan Partners’ın sponsorlu oyunlara yatırılmış önemli bir başlangıç ​​sermayesi ve 100 milyon dolarlık henüz kullanılmamış bir kredi tesisi var.

kaçırıldı

 • Bu çeyrekte gelir artışı %1’in altında kaldı ve düşük ortalama AUM nedeniyle engellendi.

Sorular ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Şirket, özel piyasa faaliyetlerindeki artışa dikkat çekerek bu eğilimin yeni fırsatlar sunmasını bekliyordu.
 • Artisan, farklılaştırılmış getiriler sunmaya ve gerçek müşteriler bulmaya kararlıdır.
 • Firma, para piyasaları diğer yöne dönerken AUM’un büyüme potansiyelini tartıştı.
 • Mevcut faiz ortamında kredi alternatif yatırım stratejilerine yönelik bir talep olması bekleniyor.
 • Artisan’ın küresel kısıtlamasız stratejisinin, para piyasası oranlarına göre %3 ile %6 arasında fazla getiri sağlaması bekleniyor.

Sonuç olarak Artisan Partners (kod kodu: APAM), uzun vadeli yatırım stratejilerine ve hissedar getirilerine odaklanarak zorlu bir pazar ortamında ilerlemeyi başardı. Firma, segment eğilimlerini ve operasyonel zorlukları kabul ederken, alternatif yatırım stratejileri ve küresel pazar fırsatları konusunda iyimserliğini koruyor.

InvestingPro İçgörüleri

Artisan Partners Asset Management Inc. (kod kodu: APAM), en son kazanç raporunda esnekliğini ve hissedar değerine bağlılığını gösterdi. Yatırımcılar firmanın finansal performansının ayrıntılarını sindirirken, InvestingPro’dan alınan birkaç önemli ölçüm ve öngörü şirketin konumunun daha iyi anlaşılmasını sağlıyor.

InvestingPro Verileri, Artisan Partners’ın 3,36 milyar dolarlık bir piyasa kapitalizasyonuna ve 13,24’lük bir F/K oranına sahip olduğunu gösteriyor; bu da yatırımcıların şirketin kazanç potansiyeline ilişkin duyarlılığını yansıtıyor. Özellikle 2023 yılı 4. çeyreği itibarıyla son on iki aya göre düzeltilmiş F/K oranı 16,53 olup, mevcut kârına göre prim değerlemesine işaret etmektedir. Son on iki ayda gelir artışındaki -%1,83’lük hafif düşüşe rağmen şirketin brüt kar marjı %45,71 ile güçlü kalmayı sürdürüyor ve bu da sağlam bir kârlılığa işaret ediyor.

InvestingPro İpuçları, analistlerin önümüzdeki dönem için kazançlarını yukarı yönlü revize ettiğinin altını çiziyor; bu da şirketin gelecekteki performansına duyulan güvenin göstergesi olabilir. Ayrıca Artisan Partners, son veriler itibarıyla %7,04 temettü verimi ile hissedarlarına değerli bir temettü ödeyerek, yatırımcılara getiri sağlama konusunda şirketin prestijini pekiştiriyor.

Artisan Partners’ın mali verilerini ve stratejik içgörülerini daha derinlemesine incelemek isteyenler için InvestingPro, şirketin faiz ödemelerini rahatça karşılayabilme becerisi ve temettü ödemelerini 12 yıl üst üste sürdürme konusundaki geçmişi de dahil olmak üzere ek ipuçları sunuyor. APAM’ın yatırım potansiyelini kapsamlı bir şekilde anlamak isteyen aboneler için toplam 11 ek InvestingPro İpucu mevcuttur.

Artisan Partners’ı daha derinlemesine analiz etmeyi düşünen yatırımcılar, InvestingPro aboneliklerinde %50’ye varan indirimle özel Yeni Yıl indiriminden yararlanabilirler. Tasarrufları daha da artırmak için 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinde ek %10 indirim kazanın. “SFY24” Kupon kodunu kullanın veya 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın. “SFY241Kupon kodunu kullanın “.

Şirketin bir sonraki fayda tarihi 30 Nisan 2024 olarak belirlendi ve bu, yatırımcıların şirketin performansını ve geleceğe yönelik görünümünü değerlendirmeleri için yine uygun bir an olacak. InvestingPro’ya göre 53,55 dolarlık adil fiyat varsayımıyla Artisan Partners, değer ve gelire odaklananlar için farklı bir olasılık gibi görünüyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

haberaskale.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu