Haber

Kuraklığın yaşandığı Akbulut Mahallesi’ne can simidi

Kuraklığın yaşandığı Akbulut Mahallesi’ne can simidi

VAN Van Büyükşehir Belediyesi, artan hava sıcaklıkları ile kuraklığın etkili olduğu Gürpınar ilçesine bağlı Akbulut Mahallesi’nde tamamladığı tarımsal sulama kanalı ve gölet ile tarım arazilerine can suyu ulaştırdı.

Tropik hava sistemlerinin daha uzun süre etkili olmaya başladığı kırsal alanlardaki kuraklık, kent genelinde artan hava sıcaklıklarıyla birlikte tarım alanlarını olumsuz etkiliyor. Çiftçilerin yaşanan olumsuzluklardan etkilenmemesi için harekete geçen Van Büyükşehir Belediyesi Köy Hizmetleri Müdürlüğü, tarımsal sulamada önemli sorunlar yaşayan üreticilere takviye sağlıyor. Bu kapsamda su kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması için çalışmalarına hız veren Van Büyükşehir Belediyesi, Gürpınar ilçesine bağlı Akbulut Mahallesi’nde toprağa ulaşmayan dere sularını 28 bin metreküp kapasiteli gölette topladı. . Biriken suyun verimli bir şekilde arazilere ulaşması için 5 km uzunluğundaki sulama kanalını çiftçilerin hizmetine sunan gruplar, gölet ve sulama çalışmaları tamamlanarak bölgedeki 350 hektar tarım arazisine sulama suyu ulaştırdı. kanal.

Projeyi yerinde inceleyen Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ali Özvan, Önder Danışman Sinan Hakan ve Köy Hizmetleri Daire Başkanı Yusuf Altun, proje hakkında bilgi alarak kanala su sağlayan vanaları açtı. Kısa sürede yerlere ulaşan su, bölge halkı tarafından sevinçle karşılandı. Kuraklığın en çok hissedildiği mahallede bu su ile mahsulün bol olacağına değinen Akbulut Mahalle Muhtarı Abdulkerim Oskay, Van Büyükşehir Belediyesi’ne ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Toprak kanal nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını anlatan Muhtar Oskay, tamamlanan beton kanal ile alternatif tarım bitkilerinin yetiştirilebileceğini belirterek; Buğday, arpa, yonca, korunga gibi işlerde verimin artacağını belirtti.

gemerek-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu