Haber

Kuzey Kore 75’inci yıl dönümünü askeri geçit töreniyle kutladı

Kuzey Kore, ülkenin kuruluşunun 75’inci yılını lider Kim Jong-Un’un katıldığı askeri geçit töreniyle kutlarken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Kim’e tebrik mesajı gönderdi.

Kuzey Kore, ülkenin kuruluşunun 75’inci yılını başkent Pyongyang’daki Kim Il Sung Meydanı’nda düzenlenen askeri geçit töreniyle kutladı. Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un ve kızı Jue-ae’nin katılımıyla gerçekleştirilen törende, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Büro üyesi ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu Guozhong başkanlığındaki bir Çin heyeti de hazır bulundu. Kim Jong-Un’un beklenenin aksine bir konuşma yapmadığı törende, traktörlerle çekilen füze rampaları sergilendi. Törene kıtalararası balistik füzeler ve diğer stratejik silahlar dahil edilmedi.

Öte yandan Başkan Kim Jong-Un’un törene katılan Çin heyetiyle dostane görüşmelerde bulunduğu kaydedildi. Tarafların, iki ülke arasındaki dostane ve çok yönlü işbirliğinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabakata vardığı belirtildi.

Putin ve Xi’den mesaj

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, ülkenin kuruluş yıldönümünde Kim’e tebrik mesajları gönderdiği belirtildi. Putin’in mesajında, Kore Yarımadası ve Kuzeydoğu Asya’da güvenlik ve istikrara katkı sağlamak amacıyla stratejik ikili iş birliğinin her alanda genişletileceğine inandığını söylediği aktarıldı. Xi’nin, Pyongyang ile Pekin arasındaki klasik dostluk bağlarını uluslararası ve bölgesel siyasi koşullar ne olursa olsun geliştirme yönündeki kararlılığını yinelediği belirtildi. – PYONGYANG

kemaliye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu