Haber

Kuzey Kore: Uzay projeleri devam edecek

Kore Merkezi Haber Ajansı’nın (KCNA) haberine göre, ilk uzay uçuşunu yapan Yuri Gagarin’i anmak amacıyla kutlanan “Uluslararası İnsanlı Uzay Uçuş Günü” münasebetiyle yapılan açıklamada, ülkenin gelişmiş uzay projeleri, egemen bir devletin uzayı barışçıl bir biçimde kullanma hakkını garanti eden Dışişleri Bakanlığı’dır. Uzay Anlaşması’nın ruhuna uygun olarak “şiddetli” ilerlediği belirtiliyor.

Açıklamada, “ Uzay tüm insanlığa aittir ve herhangi bir devletin tekeline alınamaz veya sahiplenilemez. Kuzey Kore ayrıca küresel bir uzay gücü olma konusunda sarsılmaz bir istekliliğe sahip.”ifadesi kullanıldı.

ASKERİ YENİDEN YAPILAN UYDU NİSAN AYINDA BAŞLAYACAK

Uydu geliştirmek amacıyla kurulan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin 10. yılını kutlayan Kore, daha önce ilk askeri keşif uydusunun hazırlıklarının Nisan ayına kadar tamamlanarak yörüngeye yerleştirileceğinin sözünü vermişti.

Kuzey tarafında Aralık 2022’de Güney Kore’nin başkenti Seul ile İncehon’daki bir limanın siyah beyaz fotoğrafları paylaşılmış ve bunların uydu test modülünden çekildiği belirtilmişti. Bu durum Güney tarafında tedirginliğe neden oldu.

haber-ozvatan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu