Ekonomi

Milyonlarca kiracı ve ev sahibini ilgilendiriyor! Arabuluculuk düzenlemesi 1 Eylül’de yürürlüğe girecek

Geçen yıl kiralarda yaşanan büyük artışlar, kiracıları ve ev sahiplerini büyük endişeye sevk etmiş ve ortaya çıkan durum kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Yapılan düzenleme ile kira artışlarına yüzde 25’lik zam sınırı getirilirken, bunun da bitmesine sayılı günler kala gözler hükümetin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeye çevrildi.

PAZAR RAYERİNDEN KİRA İSTEYENLERE HAPİS CEZASI

SINIRLAMA NEDENİYLE MAĞDUR OLDUKLARINI SÖYLÜYORLAR

Yeni düzenleme ile ilgili merak edilen bir diğer konu ise ev sahiplerinin durumu. Özellikle kira geliri ile geçinenler veya oturduğu meskeni kiraya verip başka bir meskende kiracı haline gelenler, zamanaşımından mağdur olduklarını ve her iki tarafın da korunması gerektiğini belirtiyorlar.

ARABULUCULUK YÖNETMELİĞİ 1 EYLÜL’DE GİRECEK

Kiracılar ve mülk sahipleri için arabuluculuk sistemi de yakında devreye girecek. Son yıllarda hızla artan kira fiyatları ev sahibi-kiracı ilişkilerinde büyük sorunlara neden olmuştur. Zam konusunda anlaşamayanlar ve tahliye olmak isteyenler mahkemeye gitti. Biriken taleplerle dava yükü artarken, sonuç için verilen süre 3 yıla ulaştı. Bu sorunu çözmek için yapılan arabuluculuk düzenlemesi 1 Eylül’de yürürlüğe girecek.

ANLAŞMA OLMAZSA İŞLEM YAPILACAK

Bu tarihten sonra ev sahibi veya kiracı dava açmak istediğinde arabulucuya başvurmadan doğrudan dava açamayacak. Arabulucu ile taraflar arasında anlaşmazlık çıkması halinde dava açılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu