Haber

Netanyahu’dan umudu kesip kapımızı çalan İsraillilere Erdoğan’ın cevabı: İstihbarat Teşkilatımızı devreye soktu

İsrail İşgal altındaki Gazze’de 7 Ekim’den bu yana Hamas tarafından esir tutulan İsraillilerin aileleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım istedi. Erdoğan, Almanya dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrailli ailelerin mektubuna ilişkin şunları söyledi: “Bu konuyla ilgili İstihbarat Teşkilatı’mızı devreye soktuk, şimdi bu konuyu araştırıyorlar. Bir sonuç almak için çalışıyoruz. Eğer bir sonuç alabilirsek.” sonuç, bu harika.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’daki temaslarının ardından yurda dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ERDOĞAN’A İSRAİL AİLELERİNDEN GELEN MEKTUP SORULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, İsrailli rehinelerin ailelerinin yazdığı, yardım çağrısının da yer aldığı mektup hatırlatıldı: “Rehinelere insani müdahalede bulunabilir misiniz? haberler “Almak, hatta kurtarmak noktasında mı?” diye soruldu.

“HİÇ İSRAİLLİLERİN VE FİLİSTİNLERİN GÜÇ OLARAK TUTULMASINI İSTEMİYORUZ”

“Hamas’ın elinde bulunan İsraillilerin ailelerinin bana yazdığı mektupta, onların yakınlarının serbest bırakılmasına müdahale etmemiz isteniyor. Ne İsraillilerin ne de Filistinlilerin esir tutulmasını istemiyoruz.” Erdoğan, şu ifadeleri kullanarak Hamas’ın bu rehineleri serbest bırakmaya niyeti olmadığını belirtti.

“İSTİHBARAT TEŞKİLATIMIZI ETKİNLEŞTİRDİK”

MEKTUPTA NE YAZILIYOR?

Yardım talep eden mektup İsrail’deki ‘Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu’ tarafından yazıldı. Mektupta şu ifadelere yer verildi: “Tarifsiz acı ve ızdıraplara neden olan bu krize müdahale etmeniz için yardımınızı rica ediyoruz. Kaçırılmalarından bu yana çocuklarımızla, eşlerimizle, kocalarımızla, ebeveynlerimizle iletişim kuramıyoruz. Bize yardım edebilecek eşsiz bir konumda olduğunuza inanıyoruz.”

“BİZE YARDIMCI OLABİLECEK EŞSİZ BİR KONUMDA OLDUĞUNUZA İNANIYORUZ”

Mektupta, Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın etkili konumu vurgulandı: “Ortadoğu’da, İslam dünyasında ve ötesinde geniş nüfuza sahip, bölgenin büyük güçlerinden birinin lideri olarak, sizin için önemli bir süreçten geçtiğine inanıyoruz. Bize yardım edebilecek eşsiz bir konumdayız. Bu nedenle esirlerin sağlık durumundan endişe duyuyoruz.” “Sizi bilgi almaya, gerekli tıbbi ihtiyaçlarının gecikmeksizin karşılanmasını kolaylaştırmaya ve derhal serbest bırakılmalarını sağlamaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Haberler.com / Uluslararası İlişkiler

kozan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu