Ekonomi

Rus petrolüne yaptırım planında yumuşama

Petrol, yatırımcıların Rusya ham petrol fiyatlarını sınırlama planına ait daha fazla detay beklemesi ve Kovid kısıtlamalarıyla Çin’deki talep görünümünün değerlendirilmesi ile istikrar kazandı.

ABD ham petrolü hisse senetleri ve diğer emtiaların da artmasıyla önceki seansta yüzde 1’den fazla yükseldikten sonra varil başına 81 dolar civarında süreç gördü. AB’nin yaptırımda esnemeyi planlamasıyla birlikte Brent petrol salı gününü yüzde 1 yükselişle 88,36 dolardan kapadı. Bu sabah ise hafif düşüşle 88,20 dolardan alıcı buluyor.

Avrupa Birliği, son Rus petrolüne yaptırım planında evvelkilere nazaran yumuşamaya gitti. Bloomberg tarafından görülen evraka nazaran Avrupa Birliği 5 Aralık’ta uygulanması planlanan yaptırımlar için 45 günlük geçiş periyodu öngördü.

Geçiş süreci 5 Aralık’tan evvel petrol yüklenen ve 19 Ocak’a kadar yükünü teslim edecek gemilere uygulanacak. Bu gemilere yaptırım uygulanmaması planlanıyor. AB elçilerinin bugün son planı onaylaması hedefleniyor.

Diplomatlar ayrıyeten Rus petrolüne tavan fiyat düzeyini de bu toplantıda görüşecek. AB ve G7 ülkeleri en erken bu akşam fiyat tavanını açıklayabilir.

ING Groep Emtia Stratejisi Lideri Warren Patterson, “Rusya’nın şu anda almakta olduğu seviyelerden çok uzakta olmayacak gibi görünüyor. Eğer durum buysa, piyasadan çok fazla bir tepki beklemezdim. Bence Rusya’nın nasıl tepki vereceğini görmek daha önemli” dedi.

Ham petrol fiyatları, dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’deki talebin, ülke Sıfır -Kovid sınırlamalarına devam ederken ziyan göreceği kaygısıyla bu ay düşüş eğilimi gösterdi. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve müttefiklerinden gelen tedarikler de odak noktasındaydı ve üyeler, Aralık toplantılarında üretimi artırmayı kabul edebilecekleri tarafındaki spekülasyonları reddediyor.

Patterson, “Petrol, riskli varlıklardaki daha geniş ralliden fayda sağlarken, diğer OPEC+ üyelerinin arz artışına ilişkin raporları reddetmesi biraz rahatlık sağladı. Ancak, özellikle Çin’deki Kovid durumuyla birlikte talep riskleri devam ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu