Haber

Seçim Görevine Katılmamanın Cezası Nedir, Ne Kadar? Seçim Görevini İptal Etmenin Cezası Var mı?

2023 genel seçimleri için heyecan dorukta. Seçimde sandık başında görev yapacak vatandaşlar görev yerlerini aramaya başladı. YSK’nın açıklayacağı seçim görevleri ve sandık yerleri henüz belirlenmezken, sandık başında kimlerin görev alacağına ilişkin araştırma başlatıldı. Acaba seçim görevine gitmemenin veya mümkünse seçim görevini iptal etmenin bir cezası var mı? Peki seçim görevine gitmemenin cezası nedir?

14 Mayıs’ta yapılacak genel seçimlere 11 gün kaldı. Pazar günü yapılacak seçimde görev alacak olanlar konu ile ilgili araştırmalarına başladı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin yapılacağı seçimlere ilişkin çalışma takvimi merakla bekleniyor. YSK, sandık görevlileriyle ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Sandıkta bir lider, altı asıl ve altı yedek üye bulunur.

Seçim görevinin iptali veya göreve gelmeme halinde uygulanacak yaptırımla ilgili incelemeler sürüyor.

Seçim görevini iptal etmek isteyenler konu ile ilgili olarak ilçe seçim kuruluna başvurmalıdır.

Peki sandığa gitmezseniz ne olur?

Türkiye’de 5 yılda bir yapılan yerel seçimlerin yanı sıra 4 yılda bir de genel seçim yapılıyor. Seçimlerde atanacak kişiler YSK tarafından atanır. Seçime katılacaklar sandık görevlisi, sandık başkanı ve üyeler olarak tasnif edilir. Görev dağılımının ardından göreve katılmayan çok vatandaş var. Bu durumda rastgele bir cezai yaptırım uygulanmaz.

Seçim Sandığı Görevine Gitmemenin Cezası Nedir?

298 sayılı Seçim Kanunu’nun 22. ve 23. sayıları için seçim uygulanmaktadır. Bu Kanun kapsamında sandık kurulu üyeleri ve sandık başkanlarının yerine getirmesi gereken bazı görevler bulunmaktadır. Seçim günü geçerli bir mazereti olmaksızın sandık başında bulunmayan sandık görevlileri hakkında 50 günden az olmamak üzere idari para cezası verilir.

elmaliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu