Ekonomi

SGX CEO’su şimdilik kripto listelemelerini dışlıyor

CEO Loh Boon Chye’ye göre Singapur Borsası (OTC:SPXCY) (SGX), platformunda kripto para birimi listelemeleri sunmaya hazır olmadığını belirtti. Salı günü Singapur’da düzenlenen Reuters NEXT konferansında konuşan Loh, mevcut piyasa koşullarının bu tür ürünlerin piyasaya sürülmesini desteklemediğini açıkladı.

Loh, kripto para listeleri gibi yeni ürünlerin piyasaya sürülmesi için talep, yönetişim ve yapıyı kapsayan sürdürülebilir bir ekosistemin çok önemli olduğunu açıkladı. Singapur’daki ekosistemin henüz bu ürünleri barındıracak kadar olgunlaşmadığını vurguladı. Bununla birlikte, borsanın yenilikçiliğiyle tanındığını ve piyasa geliştikçe bu tür teklifleri değerlendirebileceğini belirterek gelecekteki olasılıklar için kapıyı açık bıraktı.

Yakın zamanda ABD’de listelenen spot bitcoin borsa yatırım fonlarının (ETF’ler) ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylanmasına ve Nisan ayında Hong Kong’da Asya’nın ilk spot kripto para ETF’lerinin piyasaya sürülmesine rağmen SGX temkinli bir yaklaşım sergiliyor. Kripto ETF’lerinin piyasaya sürülmesi, bitcoin’in değerinin bugüne kadar yaklaşık %35 oranında yükselmesinde önemli bir faktör oldu ve eter de benzer bir artış yaşadı.

Loh, ilk halka arzları (IPO’lar) artırmak amacıyla, SGX’in ikincil listeler ve yeni halka arzlar da dahil olmak üzere potansiyel listeler için “sağlıklı bir boru hattına” sahip olduğunu ve bazı şirketlerin eşzamanlı ikili listelere hazırlandığını belirtti.

SGX, 2024 mali yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %1’lik hafif bir düşüşle 281,6 milyon S$ (208,70 milyon $) net kâr elde ettiğini bildirdi. Haziran sonu itibariyle borsada, toplam piyasa değeri 792,93 milyar S$ olan 623 menkul kıymet işlem görüyordu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habermutki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu