Ekonomi

Türkiye’de enerji projelerine yönelik taşınmazlar acilen kamulaştırılacak

Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazlar acil olarak kamulaştırılacak.

Cumhurbaşkanının konuya ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ilgili kararda bilgileri belirtilen, Kayseri’de kurulacak Yahyalı RES Yardımcı Kaynak GES üretim tesisi için gerekli olan bazı taşınmazlar, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından ilgili şirket adına tescil edilmek üzere hızla kamulaştırılacak. Tapuda hazine.

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü’nün “154 kV Beydağı TM-(Malatya-1-Etibakır) Brş.N. Enerji Nakil Hattı Projesi” kapsamında, proje kapsamına giren gayrimenkullerdeki direk yerleri proje güzergahı mülkiyet, iletken salınım göstergeleri ise irtifak hakkı olarak tesis edilecektir. Hızlı kamulaştırma TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilecek.

Öte yandan Eşme İlçesi Doğal Gaz Boru Hattı Projesinin gerçekleştirilmesi için güzergah üzerinde kalan taşınmazlar ile sabit tesislerin imalatı amacıyla ihtiyaç duyulan taşınmazlar, ulaşım yolları, enerji nakil hatları, katodik savunma sınırları ve Söz konusu proje kapsamında inşa edilecek anot yatakları ya mülkiyettedir ya da Boru Limitleri Genel Müdürlüğü ve Petrol Taşıma A.Ş. tarafından daimi/geçici irtifak hakkı tesis edilerek derhal kamulaştırılacaktır.

haberpendik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu