Haber

UNDP’nin Gazze ofisi bombalandı

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Gazze’deki ofisinin bombalandığını duyurdu. UNDP, 13 Ekim’de personelin ofisten ayrıldığını ve sivillerin kampüse sığındığını belirtti.

UNDP’den yapılan açıklamada, “UNDP, Gazze’deki Birleşmiş Milletler yerleşkesinin bombalandığına ilişkin ilk haberlerden büyük üzüntü duymaktadır. Bombardımanda çok sayıda ölüm ve yaralanmaya neden olduğu bildirilmektedir. UNDP 6 Kasım’da yüzlerce kişinin öldüğünü bildirdi. sığınma talebinde bulunan kişilerin yerleşkeye girdiğini ve bu sayının o günden bu yana önemli ölçüde arttığına dair göstergeler mevcut.Bu çatışmanın ortasında kalan sivillerin devam eden ölüm ve yaralanma trajedisi kabul edilemez ve durdurulmalı.Siviller, sivil altyapı ve dokunulmazlık BM tesislerine her zaman ayrımcılık, orantılılık ve ihtiyat ilkeleri de dahil olmak üzere saygı gösterilmeli ve korunmalıdır. “Uluslararası insancıl hukuk da dahil olmak üzere uluslararası insancıl hukuka saygı gösterilmeli ve saygı gösterilmelidir.”

UNDP YÖNETİCİSİ STEINER: BU HER SONUÇTA YANLIŞ

UNDP Başkanı Achim Steiner, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Dün gece UNDP’nin Gazze ofisi bombalandı ve kampüsümüze sığınanlar arasında ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu her açıdan yanlıştır. Sivillerin, sivil altyapının ve BM tesislerinin dokunulmazlığı her zaman korunmalıdır.”

karapinar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu