Haber

Üzüm Üreticisi Mardin’de Yüksek Rekolte Bekliyor

Mardin’in Ömerli ilçesinde dördüncü kuşak üzüm yetiştiricisi olan çiftçi, bu yıl mahsulden yüksek verim bekliyor.

Mardin, Türkiye’de tarımsal üretimde tahılda olduğu gibi meyve üretiminde de yerini alıyor. Ömerli ilçesine bağlı Göle köyünde üzüm yetiştiren Hıdır Poyraz, diktiği bağlarda bu yıl rekoltenin iyi olduğunu, 150 dönüm arazisinde yaklaşık 15-20 ton verim beklediğini söyledi.

Üzümcülüğün dördüncü nesli olduğunu ifade eden Poyraz, “Burası babamın ektiği toprak. Ben dedemin ve babamın mirasını sürdürüyorum. Dedem burada mağaralarda yaşardı. Ben yıllardır üzüm yetiştiriyorum. Şimdi.”

3 farklı üzüm çeşidi yetiştirdiğini belirten Poyraz, “Sireli dediğimiz üzüm çeşitleri, kuru üzüm ve zeytin ekiyoruz. Sireli üzüm dediğimiz üzüm çeşidini pekmez için kullanıyoruz. Bu yıl ürünümüz çok iyi. Bu yıl 15-20 ton orta sınıf üzüm bekliyorum.Üzümlerimde güzel bir hasat bekliyorum.Şireli üzümünden 2 buçuk ton pekmez çıkacağını tahmin ediyorum.Geçen seneye göre bu sene işler çok güzel. .Geçen yıl don vurduğu için verim kötüydü.Bu yılki işlerimiz çok sağlıklı.Komşular üzümlerinde külleme olduğunu söylüyorlar ama ben işimde herhangi bir hastalık veya külleme görmedim.” – MARDİN

haberkarkamis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu