Ekonomi

ECB, Slovenyalı Vasle’nin faiz indirimleri konusunda dikkatli olunmasını tavsiye etti

Slovenya Merkez Bankası Başkanı Bostjan Vasle, Avrupa Merkez Bankası’nı (ECB) bir sonraki faiz kararına, Euro Bölgesi’nin dezenflasyon sürecini sekteye uğratabilecek potansiyel riskler nedeniyle temkinli yaklaşmaya çağırdı.

Portekiz’in Sintra kentinde düzenlenen bir konferansta konuşan Vasle, mevcut politikanın ekonomik büyümeyi engellemediğini ve enflasyonun beklendiği kadar hızlı gerilemeyebileceğini belirterek daha fazla parasal gevşemeye acil bir ihtiyaç olmadığını vurguladı.

ECB Haziran ayında faiz oranlarını düşürürken ve önümüzdeki aylarda ek gevşeme olabileceğini belirtirken, bir sonraki indirimin ne zaman yapılacağını belirtmemiş, bu da politika yapıcılar arasında spekülasyon ve tartışmalara yol açmıştı.

ECB’nin 26 üyeli Yönetim Konseyi’nde muhafazakâr duruşuyla tanınan Vasle, faiz oranlarını daha da düşürmek için acele edilmemesini önerdi. Faizlerin Eylül ayında mı yoksa daha sonra mı indirileceği konusunda henüz karar verilmediğini belirtti.

Euro bölgesi enflasyonu Haziran ayında hafif bir düşüşle %2,5’e gerilemiş olup, 2025 yılı sonlarında ECB’nin hedefi olan %2’ye doğru inmeden önce yılın geri kalanında bu seviyede seyredeceği tahmin edilmektedir.

Vasle, ekonominin mevcut temel senaryo doğrultusunda gelişmesi halinde, piyasanın faiz indirimi beklentilerinin kendi görüşleriyle uyumlu olacağını belirtti. Yatırımcılar şu anda 2024’ün geri kalanında bir ila iki faiz indirimi ve 2025’in sonuna kadar yaklaşık dört ayarlamaya eşdeğer yaklaşık 106 baz puanlık toplam indirim öngörüyor.

Vasle yine de bu temel çizgiyi takip etmenin belirsiz olduğu konusunda uyarıda bulundu. Olası bir ekonomik canlanma gibi faktörler fiyat baskılarını artırabilir ve sıkı bir işgücü piyasası ücret kaynaklı enflasyona yol açabilir.

Güçlü tüketici duyarlılığı, istikrarlı büyüme ve sıkı işgücü piyasasının, politika yapıcıların yerleşik hale gelebileceğinden ve fiyatlar üzerinde uzun süreli yukarı yönlü baskı oluşturabileceğinden korktuğu hizmetlerde kalıcı enflasyonun göstergeleri olduğunu vurguladı.

Vasle, ücret endeksleme ivmesi de dahil olmak üzere yurtiçi faktörleri hizmet enflasyonunun muhtemel kalıcılığının itici güçleri olarak işaret etti. ECB’nin yaklaşan politika kararları, ekonomik istikrarı destekleme ihtiyacı ile enflasyonu hedefine yakın tutma hedefini dengelediği için yakından izlenecek.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberzara.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu